Odpowiednio dobrany piórnik to jeden z najważniejszych elementów wyprawki pierwszoklasisty. Zaraz po kupnie pierwszego tornistra nasuwa się pytanie: jaki piórnik dla pierwszoklasisty będzie najlepszy dla naszej pociechy? Ważne jest bowiem, żeby pomieścił wszystkie potrzebne przybory, a jednocześnie był wygodny w użytkowaniu i wizualnie podobał się naszemu dziecku. Oferta dostępnych produktów jest bardzo szeroka, ale nie każdy piórnik będzie odpowiedni w każdym przypadku – trzeba dopasować go do indywidualnych potrzeb dziecka. Warto zdecydować się na sprawdzone modele, gdyż dzięki temu unikniesz powodów do stresu zarówno swojego, jak i dziecka. Duży wybór różnych modeli piórników wcale nie stanowi ułatwienia, a wręcz wprowadza często jeszcze większy niepokój odnośnie do funkcjonalności wybranych modeli piórników.

Jaki piórnik dla pierwszoklasisty? – rodzaje

Bardzo często można spotkać się z piórnikiem typu tuba. Dużym atutem tego rodzaju piórnika jest brak konieczności segregowania przyborów, co szczególnie w momencie zakończenia lekcji może okazać się bardzo korzystne, gdyż większość dzieci w pośpiechu chce opuścić salę lekcyjną i skorzystać z przerwy między poszczególnymi zajęciami w szkole. Piórniki-tuby są zazwyczaj niewielkie i poręczne, więc łatwo zmieszczą się w dowolnym plecaku lub torbie. Piórnik typu tuba pomieści wszelkie zestawy kredek i pisaków, a często także nieco większe elementy standardowego wyposażenia piórnika, takie jak gumka, linijka czy temperówka. Mimo  wielu swoich zalet ten model piórnika może się jednak nie sprawdzić w przypadku każdego dziecka. Nieposegregowane przybory trudniej jest znaleźć, co u dzieci o ograniczonej cierpliwości może wzbudzać irytację. Pierwszoklasista, korzystając z takiego piórnika, nie jest w stanie od razu zauważyć, czy zabrał ze sobą wszystkie potrzebne rzeczy, co może być przyczyną nieprzygotowania do lekcji, zapominania przyborów lub ich gubienia. Jeśli chodzi o piórniki-tuby, możesz zdecydować się również na wersję z dwiema przegródkami zamykanymi na zamek – to pozwoli dziecku wprowadzić nieco więcej porządku w piórniku, nie zabierając przy tym zbyt wiele miejsca.

Jak uporządkować chaos?

Piórnik dla pierwszoklasisty musi często pomieścić bardzo dużo przydatnych przyborów, od długopisów i ołówków, przez gumkę, do kredek i linijek, a nierzadko również wiele innych elementów wyposażenia. Pełne zestawy różnokolorowych pisaków czy kredek mogą zajmować  bardzo dużo miejsca w piórniku. Aby móc uporządkować taką ilość przedmiotów, warto kupić klasyczny piórnik z przegródkami, który pozwoli naszemu dziecku zapanować nad bardziej rozbudowanym wyposażeniem piórnika. Jeśli nie wszystko zmieści się do przegródek, dziecko może nosić rzadziej używane elementy w osobnym, mniejszym piórniku. Dzięki temu na co dzień będzie zabierać ze sobą tylko najpotrzebniejsze przybory, z których rzeczywiście korzysta. Piórnik z przegródkami nauczy dziecko porządku już w wieku wczesnoszkolnym, jest to także dobre rozwiązanie w przypadku dzieci, które lubią mieć wszystko poukładane i przygotowane do pracy na lekcjach.

Ważne kwestie dla rodziców i dzieci

Piórnik dla pierwszoklasisty powinien umożliwiać szybkie i sprawne sprawdzenie, czy wszystko znajduje się w środku, zarówno przed udaniem się do szkoły, jak i w czasie pakowania się po ostatniej lekcji. Decydując się na piórnik z przegródkami, możesz być pewien, że przybory w środku są nieco lepiej zabezpieczone przed zniszczeniem, gdyż ten typ piórnika jest zazwyczaj sztywniejszy niż tuba. Bez problemu można w nim także schować przedmioty o niestandardowym kształcie typu ekierka, cyrkiel czy temperówka – może się to okazać szczególnie przydatne, jeśli nasze dziecko uczęszcza na zajęcia plastyczne lub techniczne, w ramach których częściej wykorzystuje się te elementy wyposażenia.

Piórnik z przegródkami daje większą możliwość kontroli nad zawartością oraz porządkowania jej. Będzie to bardzo dobry wybór dla pierwszoklasisty i na pewno umili mu czas spędzony w szkole. Jeśli jednak Twojemu dziecku zależy na swobodzie i możliwości zaoszczędzenia czasu podczas pakowania się do szkoły, lepiej postawić na piórnik typu tuba.