O każdym dziecku możemy napisać, że rośnie za szybko. Upływający czas gna do przodu, przez co plany, które jeszcze do niedawna należały do tych odległych, pewnego dnia stają się po prostu bliską przyszłością, którą trzeba dobrze zaplanować. Najlepszym tego przykładem są dzieci, które jeszcze wczoraj bawiły się beztrosko w domu, a już za chwilę muszą iść do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Wówczas każdy rodzic, który przeżywa pierwszy dzień szkoły swojej córki lub syna, oprócz spraw uczuciowych, zmuszony jest do rozwiązania wielu istotnych spraw organizacyjnych. Dla wielu z nas podstawowym problemem jest wybór szkoły, której zaufamy i do której wyślemy swoją pociechę. Często zapominamy jednak o innych, równie istotnych detalach. Przykład? Plecak dla dziecka, który musi być dobrany odpowiednio do jego wzrostu i wieku. Na rynku wybór tornistrów jest tak szeroki, że rodzicom, którzy pierwszy raz wysyłają swoje dziecko do szkoły, trudno jest podjąć dobrą decyzję. Kluczowe pozostaje więc pytanie: jak dobrać plecak do wzrostu dziecka?

Jak dopasować plecak do wzrostu – kilka pomocnych rad

Na naszej stronie znajdziesz szeroką gamę plecaków, skierowanych zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Znane powiedzenie mówi „do wyboru, do koloru”, co idealnie opisuje ilość proponowanych przez nas modeli. Każdy rodzic bez problemu dopasuje odpowiedni wzór do upodobań swojej pociechy. Aby odpowiedzieć na postawione wcześniej pytanie, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Przede wszystkim, każde dziecko jest inne, i to nie tylko pod względem charakteru, ale i wzrostu. Dlatego właśnie do wyboru plecaka musisz podejść indywidualnie. Po pierwsze, jego dolna krawędź nie może znajdować się pod miednicą dziecka, dlatego jego optymalne położenie będzie umieszczone lekko nad kością miedniczną. Zwróć również uwagę na to, czy plecak nie wystaje poza obszar pleców ucznia. Pisząc w uproszczeniu, czy dany model nie jest zbyt szeroki. Łatwo to sprawdzić podczas zakupów. Wystarczy, że Twoja pociecha przymierzy plecak, a Ty stojąc za nią, upewnisz się, że widzisz jego prawy i lewy bok. Istotne jest także to, czy góra tornistra nie wystaje poza ramiona. Wszystkie te zabiegi mają na celu sprawić, aby dziecko, podczas poruszania się z plecakiem, nie nabawiło się wady postawy. Odpowiedni wybór zagwarantuje bezpieczną pozycję kręgosłupa, nawet w przypadku znacznego obciążenia spowodowanym książkami i zeszytami.

Wzrost i inne ważne detale, które trzeba wziąć pod uwagę

Skoro wiesz już, jak dobrać plecak do wzrostu dziecka, pora na kilka przydanych uwag dotyczących tego, na co jeszcze warto zwrócić uwagę przed wybraniem się na zakupy. Upewnij się, czy konkretny model jest odpowiednio wyprofilowany. Wybieraj spośród takich propozycji, których tył będzie należycie przywierał do pleców dziecka. Ten szczegół  ma ogromne znaczenie w kontekście odpowiedniej postury, która zaniedbana za młodu, może mieć przykre konsekwencje dla syna lub córki w wieku dojrzewania. Każdy dobry tornister powinien mieć odpowiednie szelki lub paski, które z łatwością można regulować, dlatego zachęcamy do dopasowania ich długości podczas przymiarki w sklepie. W trakcie regulacji pamiętaj jednak o poprawnym wypoziomowaniu plecaka, czyli właściwej wysokości względem ramion, miednicy i boków dziecka. W naszej ofercie znajdują się również nowoczesne plecaki na kółkach. To ostatnio bardzo popularne rozwiązanie, które pozwala na chwilę odpoczynku, a działa dokładnie jak walizki, których używamy w czasie wyjazdów na wakacje. Proste w użyciu plecaki na kółkach umożliwiają więc najmłodszym wygodne przemieszczanie się w drodze do szkoły lub po szkolnych korytarzach, bez obciążania pleców, które często są intensywnie eksploatowane.