Zanim dziecko nauczy się jeździć na klasycznym rowerze z pedałami, warto je do tego przygotować. Z pewnością pomoże w tym rowerek biegowy, który nie tylko sprawi maluchowi wiele radości, ale także wspomoże jego rozwój fizyczny. W jakim wieku dziecko może zacząć korzystać z rowerka biegowego? Co umożliwia rowerek biegowy? Od kiedy zacząć naukę jazdy na rowerku? Wyjaśniamy wszelkie wątpliwości.

Sprawność ruchowa dziecka – weź ją pod uwagę

To, kiedy rowerek biegowy będzie właściwym prezentem dla dziecka, zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest sprawność ruchowa malca. Zanim bowiem dziecko będzie gotowe nauczyć się nowych umiejętności, musi doskonale opanować te podstawowe – dzięki temu jazda będzie zarówno bezpieczna, jak i przyjemna. Rowerek biegowy jest więc przeznaczony dla dzieci, które potrafią już samodzielnie chodzić. Wielu rodziców decyduje się na kupno rowerka znacznie wcześniej, kiedy maluch dopiero stawia pierwsze kroki i traktuje ten sprzęt niczym podpórkę. Nie jest to najlepszy pomysł, a co najważniejsze – nie będzie miał dobrego wpływu na rozwój dziecka. Podsumowując, taki rower sprawdzi się tylko wtedy, kiedy dziecko opanowało już sztukę sprawnego poruszania się na dwóch nogach, czyli robi to pewnie, nie chwieje się i powoli zaczyna już biegać. Dopiero gdy jesteśmy pewni, że nasz maluch czuje się swobodnie podczas poruszania się, możemy pomyśleć o rowerku biegowym. W przeciwnym razie rowerek biegowy może jedynie utrudnić naszemu dziecku naukę prawidłowego chodzenia i biegania, ponieważ maluch zacznie się na nim opierać, tracąc tym samym równowagę.

Rowerek biegowy – jaki wiek jest odpowiedni, by zacząć?

Rowerki biegowe, podobnie jak inne zabawki i pojazdy dla dzieci, posiadają zalecenia od producentów, którzy określają, od jakiego wieku można bezpiecznie z nich korzystać. Najczęstszą, minimalną granicą jest wiek 18 miesięcy. Czy należy traktować ją poważnie? Oczywiście, ale jednocześnie warto pamiętać, że najważniejsze są indywidualne predyspozycje i umiejętności dziecka. Zdarza się, że już roczne dzieci chodzą i biegają na tyle sprawnie, że poradzą sobie także z nauką poruszania się i jazdy na rowerku biegowym. Z drugiej strony, czasami nawet dzieci powyżej 2-ego roku życia nie są jeszcze gotowe na taki sprzęt, bo nie poruszają się wystarczająco swobodnie, aby utrzymać równowagę na rowerku. Najlepiej więc obserwować swoje dziecko i samodzielnie ocenić, czy jest to odpowiedni moment na rowerek biegowy, ewentualnie skonsultować się z pediatrą i zapytać o fachową opinię. Prawidłowa ocena zdolności ruchowo-motorycznych dziecka jest kluczowa, jeśli nie chcemy przez przypadek zakłócić właściwego rozwoju naszego malucha, umożliwiając mu korzystanie z zabawki, na którą nie jest jeszcze gotowy.

Wzrost dziecka – jakie ma znaczenie?

Tak naprawdę to, w jakim wieku sprawdzi się rowerek biegowy, nie jest aż tak istotne jak jego wzrost. Siedząc na rowerku, dziecko powinno mieć nie tylko całą stopę opartą o podłoże, ale również delikatnie zgięte kolano – to bardzo ważne, aby maluch mógł sprawnie korzystać z rowerka, a przy tym czuć się na nim bezpiecznie. Tylko wówczas korzystanie z rowerka będzie prawidłowo rozwijało koordynację, motorykę i sprawność malucha, a także zapewni mu komfort i bezpieczeństwo. Dziecięce rowerki biegowe, które znajdziesz w naszym sklepie, mogą być użytkowane (w zależności od modelu) przez dzieci już o wzroście 80-90 cm. Co ważne, modele dostępne w naszej ofercie posiadają regulowane siodełko, dzięki czemu “rosną” razem z dzieckiem, umożliwiając mu korzystanie z pojazdu przez dłuższy czas. W dowolnym momencie można podnieść siodełko, żeby ułatwić maluchowi prowadzenie tego pierwszego w jego życiu, własnego pojazdu. Rowerki biegowe są w stanie znieść obciążenie 25-30 kg, co także ma duże znaczenie dla czasu ich użytkowania – mogą poruszać się nimi nawet kilkulatki. Rowerek biegowy kupiony dla dziecka w odpowiednim momencie jego życia to świetna inwestycja – dziecko nauczy się poruszać sprawniej, a przy tym będzie się również doskonale bawić.